پایان نامه مدیریت

معنای کلمه پروپوزال :

پروپوزال کلمه انگلیسی هست که به صورت زیر نوشته میشه :

Proposal

که این کلمه به مفهوم پیشنهاد و یا طرح پیشنهاد ی یا اظهار هست .

پروپوزال چیست :

همون طور که گفتم ، پروپوزال طرح توصیه ی هست که بایستی درمورد اون طرح توصیه ی یکسری اطلاعات یکسری مشاهدات که قرارهشیوه انجام بدین رو بنویسید و مجموعه این اطلاعات رو بهش میگن پروپوزال یا طرح پیشنهاد ی .

پروپوزال باید چند صفحه باشه :

وقتی شما طرحی رو پیشنهاد میدین در واقع این طرح رو پیشنهاد میدین کهروش تحقیق بکنید به نتیجه برسید برای این کار لازم هست که شما در مورد اون طرح یکسری اطلاعات جمع آوری بکنید این اطلاعات حاوی ارزش اون طرح و تحقیقاتی که روی اون طرح در قدیم انجام شده نتایجی که شما فکر میکنید از اون طرح خواهید گرفت که این اطلاعات شما می بایست نسبتا بین 8 تا 10 صفحه باشه . در این پست درباره پارت های پروپوزال و اطلاعات داخـل پروپوزال به صورت جزئی تر شرح میدم .

گاهی از دوست ها ممکنه اطلاعاتشون 5 صفحه باشه و بعضی ها ممکنه اطلاعاتشون درمورد اون طرح پیشنهاد ی 20 صفحه باشه دقت بکنید دوست ها ، سعی بکنید که پروپوزالتون حداقل 5 صفحه حداکثر 15 صفحه باشه که ی کسی میخواد بخونه حوصلش سر نره و سر و تهش رو بف تمام چیه . یک پروپوزال استاندارد بین 8 تا 10 صفحه هست .

گاهی وقتها پیش میاد که یکی پروپوزالش رو برام میفرسته میگه آقا میلاد این رو یه نگاهی بندازید ببینید چطور ه مشکلی داره یا نداره ، یکبار بنده خدایی یک پروپوزال برام فرستاده بود که نسبتا 86 صفحه بود فکر کرده بود هر چی بیشتر باشه بهتر هست .

ولی اگه پروپوزال اینطوری باشه فردی که بخواد بخونه بف تمام این قدر زیاده اصلا بازش نمیکنه چه برسه به این که ارزیابیش کنه . پس هیچ وقت فکر نکنید اگه بیشتر بنویسید خوب هست همیشه مفید خلاصه .

چه افرادی می بایست پروپوزال بنویسند :

همون طور که میدونید همتون سساختار تحصیلی برای رشته های فوق لیسانس دکترا در دانشکده های خارجی به 3 صورت هست :

ساختار تنها کلاس درس : که مثل ایران سر کلاس میرید در آخر انتها نامـه میدین.

ساختار کلاس درس و تحقیقاتی : که نیمی از تحصیل رو سر کلاس میرید نیمی از تحصیل رو روی پروژه ای که به عنوان انتها نامـه هست کار میکنید

ساختار تنها تحقیقاتی : که شما کلاس ندارید به یاری یک استاد راهنما فقط روی یک طرح تحقیق میکنید به نتیجه میرسید که این طرح رو باید خودتون بدین در واقع این همون طرح توصیه ی یا پروپوزال هست .

خوب الان فهمیدیم که پروپوزال تنها جهت افرادی هست که ساختار تحصیلیشون به صورت تحقیقاتی یا By Research هست .

نکته اول : دانشجویانی که برای مقطع لیسانس میخواهند ثبت نام کنند نیازی به پروپوزال ندارند

نکته دوم : دانشجویانی که برای مقطع فوق لیسانس میخواهند شرکت کنند و ساختار تحصیلیشون به صورت فقط تحقیقاتی ( By Research ) هست بایستی پروپوزال ارائه بدهند .

نکته سوم : کلیه دانشجویانی که جهت مقطع دکترا میخواهند ثبت نام کنند در هر رشته و هر شاخه ای ، بایستی پروپوزال ارائه بدهند .

خوب الان فهمیدیم که پروپوزال فقط برای دانشجویانی هست که میخوان دکترا بخونند و دانشجویانی که میخوان فوق لیسانس به صورت فقط تحقیقاتی بخونند .

فردا ایمیل نزنی آقا میلاد من ساختار رشتم جهت فوق لیسانس کلاس درس و تحقیقه آیا پروپوزال میخوام یا نه ؟ اما اگه مطالب وب سایت رو به دقت بخونید بعد ایمیل بزنید مطمئنا ایمیل فضائی ارسال نخواهید کرد !!!!!!

چه زمانی باید پروپوزال را به دانشگاه ارائه بدهیم :

در لیست مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام دوره دکترا فوق لیسانس تحقیقاتی پروپوزال هم من نوشته ام به مفهوم زمانی که میخواهید مدارک رو ارسال بکنید جهت ثبت نام ، باید پروپوزال هم حتمـا در مدارکتون باشه چون 50% بررسی شما جهت پذیرش نسبتا وابسته به پروپوزالتون هست . چون زیاد از دوست ها پرسش میپرسند که نمیشه ما الان مدارک رو بدیم پذیرش بگیریم و موقع شروع کلاسها پروپوزال رو بنویسیم ؟

نه اینطوری نمیشه دوست ها خوب م برای اقدام به پذیرش قبل از هر چیزی باید به فکر پروپوزال باشید .

پروپوزال چه تاثیری در گرفتن پذیرش در دانشکده دارد :

وقت ی شما برای دکترا یا فوق لیسانس بصورت تحقیقاتی یا ریسرچ میخواهید ثبت نام بکنید یکی از موارد زیاد مهمی که در پذیرش شما تاثیر داره همین پروپوزال هست .

زمان ی شما مدارکتون رو ارسال میکنید پروپوزالتون رو هم ارسال میکنید به همراه مدارک ، در طول مدت نقد مدارکتون در دانشگاه یک کمیته ارزیابی ، جهت ارزیابی پروپوزال شما تشکیل میشه .

جهت مثال شما در دانشگده برق و الکترونیک برای رشته مخابرات ، میخواهید ثبت نام بکنید یک پروپوزال هم درباره شاخه ای از مخابرات مینویسید .

وقتی مدارک به دانشکده ارسال میشه ، یک روز کمیته تشکیل میشه و پروفسورهایی که در اون دانشکده هستند درمورد پروپوزالی که شما داده اید نظر میدهند هر کدام که اون طرح تحقیقاتی شما به سوادش و تحصیلاتش بخوره در زمینه طرح شما اطلاعات کافی داشته باشه به عنوان استاد راهنمای شما انتخاب میشه و پروپوزالتون رو امضا میکنه و شما رو قبول میکنه .

وقت ی هم شما به دانش کده می آیید به اون استاد معرفی میشید و اگر برای فوق لیسانس بیائین ، به مدت 2 سال روی پروپوزالتون کار میکنید به کمک استاد و اگه جهت دکترا باشید به مدت 3 سال و بعد از 3 سال که تحقیقاتتون تموم شد و به نتیجه رسیدین ، طرح رو ثبت میکنید و میرید جهت کارهای فارغ التحصیلی .

بعضی اوقات هم قبل از اینکه کارهای ثبت نام شما رو شروع کنیم من پروپوزالتون رو میبرم پیش چند استاد و زمان ی دیدم که نظرشون مثبت هست در مورد طرح شما ، من اقدام میکنم جهت انجام کارهاتون جهت ثبتنام اخذ پذیرش که خودش داستانی جدا و زیاد داره.

چه موضوعی برای پروپوزالتون انتخاب بکنید :

یکی از مهمترین موارد در نوشتن پروپوزال همین هست ، اکثرا ٌ 90% دانشجویان موقع نوشتن پروپوزال روی موضوع پروپوزال گیر میکنند .

نپرهزینه نباشید میلاد اینجا هست در خدمتتون و براتون شرح میدم که در این مورد چیکار بکنید .

ببینید دوست ها بهتر م زمان ی شما یک پروپوزال مینویسید و جهت دانشگاه ارسال میکنید استاد راهنما و یا همون پروفسوری که قراره اون رو ببینه اگه خوب بود به اطلاعاتش نزدیک بود به عنوان استاد روش شما انتخاب بشه اولین مورد ای که نگاه میکنه در واقع موضوع پروپوزال شما هست ، و اگه ببینه موضوعش جذاب نیست نمیتونه استاد آموزش شما باشه اصلا پروپوزال شما رو نگاه نمیکنه زیاد آسان میگه این موضوع به بک گراند من نمیخوره .

پس مورد پروپوزال رو توی هوا و یا موقع میل کردن صبحانه که هنوز خواب در حال نوازش چشـم انتان هست گزینش نکنید .

چطور ی یک موضوعی گزینش کنیم که یکی از اساتیدی که در اون دانشکده می باشند دلشون به رحم بیاد و از پروپوزالتون و موضوعش خوششون بیاد ؟

ببینید دوست ها من یک مثال براتون میزنم که خیلی بهتر روشن بشید امیدوارم که بتونم واضح براتون بنویسم .

جهت مثال اکبر لیسانس مهندسی رایانه در یکی از دانش کده های ایران گرفته میخواد یکی از گرایشهای رشته رایانه در مقطع فوق لیسانس رو در دانشکده UPM بخونه .

بعد به میلاد پست الکترونیکی میزنه و مشاوره میکنه میبینه که جهت مثال ، در دانش کده UPM در این ترم فقط گرایش جهت مثال امنیت شبکه موجود هست و ساختارش هم به صورت تحقیقاتی ( BY Research ) هست . اینجا هست که اکبر باید جهت ثبت نام یک پروپوزال تولید و ساخت کنه چون ساختار رشتش به صورت تحقیقاتی هست به به چه شود .

اکثرا در هر دانشکده ای در هر دانشکده ی ، خود اساتید دانشکده یکسری از موارد رو اعلام میکنند میگن که ما رفیق داریم دانشجویان این رشته روی این مورد تحقیق کنند ، اینجا شما میتونید بفهمید که پروپوزالتون رو روی چه موضوعی کار بکنید .

این مورد را در دانشکده های مالزی یا دانشگاه های کشورهای دیگر با یکی از عنوانهای زیر میشناسند :

ریسرچ فوکوس ( Research Focus )

ریسرچ ایریا ( Research Area )


هر دانشکده در دانشکده میگه که ریسرچ فوکوس و یا ریسرچ ایریاش در چه زمینه ای هست ، که اینگونه و از این طریق شما اگر مورد پروپوزالتون رو انتخاب بکنید مطمئنا پذیرش میشید .

بعضی وقتها هم شما موضوعی خودتون مد نظرتون هست و رفیق دارید در اون مورد کار بکنید ، مساله پروپوزالتون هم اون باشه برای این کار میتونید با اساتیدی که در اون دانشکده هستند حرف بکنید و بپرسید که این موضوع خوب ه یا نه اگه گفتند خوب ه درمورد ش پروپوزال بنویسید .

و برخی اوقات هم باید برید پروفایل تک تک اساتید رو ببینید ، بفهمید که در چه زمینه هایی کار کرده اند و در چه زمینه هایی بیشتر اطلاعات دارند شما موضوع پروپوزالتون رو در همون مورد بنویسید .

برخی اوقات که دیگه واقعا هیچ یک از راههای بالا موجود نیست بهتره که یک موضوعی که عمومی باشه را انتخاب بکنید که تمام اساتید بتونند قبولش کنند یکیشون شما رو قبول کنه و بعد که وارد دانشکده شدید میتونید با کمک استاد موضوعش رو عوض بکنید .

پروپوزال باید به چه زبانی باشه :

پروپوزال می بایست به زبان انگلیسی باشه اما شما جهت اینکه آسان باشید ، میتونید اول به زبان فارسی بنویسید بعد اگر خودتون زبانتون بهتر ه ترجمه بکنید و در انتها هم ببرید پیش استاد زبان که کارش درست باشه جهت رفع اشکال و عبارت بندیهاش رو درست بکنید .

یک کار بسیار زیاد آسان تر میتونید انجام بدین بعد از اینکه کار نوشتن تمام شد ، بدین به دارالترجمه تا براتون ترجمه کنه بعد از گرفتن هم بار بخونیدش که غلط تایپی نداشته باشه .

فونت پروپوزال و سایزش می بایست چی باشه :

پروپوزال رو بایستی به زبان انگلیسی روی برگه A4 تایپ بکنید فونتش باید Times and New Romans باشه و سایزش نیز بایستی 12 انتخاب بشه اگه با ورد کار کرده باشید دیگه اینها رو به بهتر ی میدونید و نیازی به شرح نیست .

خوب دوست ان شفیق من تا اینجا هر چی گفتم برای این بود که تازه شما بفهمید پروپوزال چی هست و جهت چه جایی نیازه ، و هم اکنون میخوام بهتون بگم که چطور ی پروپوزال بنویسید و اینکه یک پروپوزال چه سری هایی داره .

اکثرا هر کسی نسبت به چیزی که یک پروپوزال باید به مخاطبش اثبات کنه خودش مطالب داخـل پروپوزال رو دسته بندی میکنه بنا با سلیقه خودش پروپوزال مینویسه و مطالب رو توی هوا دسته بندی میکنه میذاره کنار هم این کار غلط نیست درست نیز نیست .

در تمام جای جهان ، پروپوزال شکل بندی کلی و استاندارد داره که شما طبق اون بایستی اطلاعات و مطالبتون رو دسته بندی بکنید پروپوزالتون رو درست بکنید اگه این موارد رعایت نشه ممکنه که استاد خوشش نیاد و شما رو قبول نکنه حتی می بایست این مطالب رو به ترتیبی که در زیر بهتون میگم بنویسید .

قسمت های یک پروپوزال استاندارد :

موضوع پروپوزال یا مساله پروژه یا در واقع موضوع تحقیق ( Project Title ) :


دوست ها باوفای من دقت بکنید که مساله پروپوزالتون خیلی خیلی مهم هست همون طور که در بالا گفتم ، سعی بکنید که مبهم نباشه نسبتا در 12 کلمه بتونید سرو تهش رو به هم بیارید یک موضوع قشنگ دربیارید که خواننده به محض اینکه به موضوع نگاه کرد ، کل پروپوزال رو بف تمام که چیه .

فهرست مطالب ( Table Of Contents ) :

در این سری باید شما فهرست مطالب و صفحه بندی ها رو معین بکنید که اگه فردی خواست بخونه زیاد آسان بتونه مطالب صفحه مورد نظر رو پیدا کنه ، این قسمت رو توی صفحه مجزا بنویسید در این صفحه تنها فهرست مطالب باشه .

خلاصه ای از کل پروپوزالتون ( Abstract ) :

بعد از فهرست مطالب نسبتا توی 2 الی 3 تا پاراگراف یک خلاصه از کل پروپوزالتون بنویسید ، چون اکثرا ٌ کسی که میخواد نظر کلی روی پروپوزال بده میاد این قسمت خلاصه را نگاه میکنه . در بخش خلاصه شما باید درمورد مورد پروپوزال اینکه چه کاری چه تحقیقی میخواهیدروش انجام بدین و چه ویژگی ها یی داره رو بنویسید . ماشاءلله دیگه خلاصه برداری بلدین ، از کل پروپوزال 2 الی 3 تا پاراگراف بنویسید طرف تا میبینه بدونه چی به چیه .

مقدمه ( Introduction ) :

مقدمه پروپوزال رو می بایست صرفا درباره مساله پروپوزال و همین طور علت گزینش ارزش مساله پروپوزال رو ذکر بکنید ، در کل این قسمت حاوی ویژگی ها ی پروپوزال شما هست ، بسیار زیاد خیلی به مغزتون فشار نیارید که بخواهید توی این سری 40 تا صفحه بنویسید در پارت مقدمه یک صفحه شرح بدین کفایت میکنه و از سرش زیاده .

هدف اصلی پروپوزال ( Aim and Objectives ) :

در بخش هدف پروپوزال ، بایستی فقط تنها هدف کلی اصلی از پروپوزال یا تحقیقتون رو ذکر بکنید ، جهت مثال بنویسید با این طرح چه کاری میخواهید بکنید و یا اینکه چه اتفاقی میخواد بیافته زیاد زیاد سردرگم نشید ، چون اکثرا ٌ تمام وقتی پروپوزال مینویسند میمونند که این بخش رو چیکار کنند ، در این سری توی 3 الی 4 تا خط ، هدف اصلی پروپوزال رو بنویسید .

اما گاهی از شما ممکنه که چندتا هدف از اون پروپوزال داشته باشید اگر دیدین که اهدافتون زیاده !!!!!!! با ذکر شماره بنویسید ، جهت مثال شماره فلان هدف شماره دو فلان هدف ولی به جون این وب وبسایت بیچاره ، زیاد کشش ندین این سری رو و اگه خواستین شماره گذاری بکنید سعی بکنید خلاصه اهدافتون رو بنویسید هر هدف رو توی 1 خط الی 2 خط بنویسید که خواننده را سر در گم نکنید .

مرور ادبیات تحقیق (Literature Review ) :

مرور ادبیات تحقیق یعنی چی ؟ به مفهوم اینکه زندگی قدیم پروپوزالتون رو شرح بدین به مفهوم شرح بدین که در قدیم چه زندگی داشته !!!!!

بذارید یه خورده واضح تر بگم ، شما وقت ی یک موضوعی رو گزینش میکنید اکثرا ٌ از توی باغ عمو حیدر که پیداش نکردین ، درسته ؟ این مورد هم اکنون یا قبلا بوده یا در مورش شنیدین و یا اینکه یه جاییروش کار کردین . شما توی قسمت مرور ادبیات تحقیق ، باید در مورد تحقیقات و پژوهش هایی که پیش از شما روی این موضوع انجام شده را بنویسید یا هر تحقیقی که قبلا انجام شده نزدیک به مورد انتخاب ی شما هست . در این بخش در واقع شما بایستی یک سری پژوهش ها راه کارهای ی رو بنویسید که در واقع با این کار قصد دارید تحقیقاتی که قبلا روی این طرح انجام شده را کاملتر بکنید و یا کلا ردش بکنید و به طور کلی غلط ات رو برطرف بکنید .

توی این قسمت با نوشته های زیبا تون می بایست در واقع به استاد روش ی که قراره پروپوزال شما رو ببینه اثبات بکنید که حسابی درباره موضوعی که اتخاب کرده اید بررسی دارید و خیلی در مورد ش خوندین میدونید که چی هست و قراره چی بشه .

برای این کار میتونید کتابهایی که درمورد مساله پروپوزالتون هست رو یا از اینترنت متن دریافت بکنید بخونید و خلاصشون رو بنویسید .

پس یکبار دیگه میگم ، این بخش در واقع تحقیق های شما در مورد زندگی قبلی طرح هست و درباره ش مینویسید درباره زندگی خودتون ننویسید هان !!!!! فقط درباره زندگی قبلی طرح تحقیقاتی کهروش انجام شده .

روشها و متدهای تحقیق ( Research Methodology ) :

وقتی شما موضوع رو جهت پروپوزال یا تحقیقتون انتخاب میکنید ، در واقع میخواهید روی اون طرح یکسری مشاهدات انجام بدین و به نتیجه برسید دیگه ، درسته ؟ جهت انجام نتایج بررسی ها و تحقیقات روی طرحتون بایستی یکسری روشها داشته باشید دیگه درسته ؟

هم اکنون توی این پارت شما می بایست بنویسید که در انجام تحقیق از چه روشهای علمی میخواهید استفاده بکنید همین بس زیاد آسان .

بسیار زیاد زیاد گیج کننده نیست عزیزان من باید یه خورده اون مغز رو به کار بندازید که بدونید اینجا چی می بایست بنویسید جهت مثال اگه یک طرحی در مورد فرش ابریشم دارید و این فرش برای مثال سالی یکبار خراب میشه بایستی هر سال درست بشه شما میخواهید یک کاری بکنید که این فرش دیگه خراب نشه هم اکنون روشهایی که برای خراب نشدن این فرش در نظر دارید رو می بایست اینجا بنویسید امیدوارم که واضح گفته باشم ببهتر ی این موضوع رو فهمیده باشید .اما نه روشهای وقت 400 سال پیش رو هان !!!!!!!روشهای علمی و استاندارد بایستی باشه .

نتیجه گیری ( Conclusion ) :

در این قسمت توی پاراگراف نسبتا 4 الی 5 خط یک نتیجه گیری کلی از پروپوزالتون میکنید و در این قسمت مینویسید یه طوری هم بایستی بنویسید که هر کسی دیدش دیگه نیازی نباشه پروپوزال رو بخونه و بگه به به چه تحقیق خوب ی و چه نتایج خوب ی از این تحقیق به دست خواهد آمد ، یعنی اینجا می بایست بنویسید که با فلان تحقیق به فلان نتیجه میرسم همین کافیه . یعنی یک پارت کاملا کاملا کاملا خلاصه از نوشته هاتون در پروپوزال .

فهرست منابع ( Refrences ) :

برای نوشتن یک پروپوزال یا پروژه یا تحقیق شما بایستی چندین متن یا کتلب رو بخونید زیر و رو بکنید و یا چنیدن وب سایت اینترنتی رو هم بخونید .

و در بین اینها از چندتاشون جهت نوشتن پروپوزال مصرف بکنید ، هم اکنون توی سری فهرست مطالب بایستی از تمام منابعی که مصرف کردین به طور کامل اینجا ذکر بکنید .

جهت مثال از مطالب یک کتاب استفاده کرده ایید باید نام کتاب نام نویسنده سال انتشارش رو ذکر بکنید .

بهتر دیگه فکر کنم تمام چیزهایی رو که نیاز بود بهتون گفتم مطالب این پست صرفا تجربه های خودم همسرم در نوشتن پروپوزالهامون بود و پروپوزالهامون مورد تائید قرار گرفت در دانشگاه استادی هم که پروپوزالها رو دیده بود خیلی خوشش اومده بود و کلی کیف کرده بود مطمئنا شما اگه به همین صورت بنویسید زیاد جالب خواهید بود مورد تائید قرار خواهد گرفت .